Svatební salon Karen Ostrava

Kdo co platí a kolik to bude stát?

Tradiční rozdělení financování svatby dnes už neplatí. Bývalo zvykem, že se o náklady dělili rodiče nevěsty a ženicha. Větší část ale hradili rodiče nevěsty. Dnes je obvyklé, že si svatbu platí snoubenci sami, rodiče jim jen s něčím pomáhají, nebo také vůbec. Jiná věc je, když jsou oba budoucí novomanželé studenti - ti se pak většinou bez pomocí rodičů neobejdou. Záleží na domluvě s rodiči, na jejich představách a také finančních možnostech. Určitě vše předem proberte, aby ani jedni z vás nebyli překvapeni.

Pro představu uvádím položky, kdo co dříve platil...Třeba se tím necháte inspirovat a zachováte tradice.

Nevěsta:
- ubytování pro hosty
- kapesníček pro ženicha do klopy
- prsten pro ženicha
- dárek pro rodiče (děkovný dort apod.)


Ženich:
- prsten pro nevěstu
- svatební kytici pro nevěstu, myrty a květiny pro maminky a babičky
- své svatební oblečení
- líbánky
- rozlučkový večírek pro své přátele
- správní poplatky


Rodiče ženicha:
- svatební cestu pro novomanžele
- své vlastní oblečení
- svatební dar pro novomanžele
- nápoje na hostině


Rodiče nevěsty:
- svatební šaty pro nevěstu a všechny doplňky
- svatební oznámení, jmenovky, pozvánky, menu atd.
- odvoz novomanželů
- svatební hostinu
- svatební dort, koláčky, cukroví
- květinovou výzdobu kostela, matriky, stolů v restauraci atd.
- vlastní oblečení
- hudbu na svatební hostinu
- kameramana a fotografa
- svatební dar pro novomanžele
- nápoje na hostině

Jak vidíte, moc spravedlnosti dříve nefungovalo a právě proto se od tohoto způsobu ustoupilo. Dnes se o náklady dělí rodiče ženicha i nevěsty společně. Pokud jejich děti vydělávají, potom společně i s nimi.

Na kolik taková svatba může přijít?

Vše se samozřejmě bude odvíjet od toho, jakou svatbu chcete a kolik jste do ní ochotni a schopni investovat. Svatba snů je sice pohádková představa, ale pokud by vás to mělo finančně zničit, raději oželte nějaké ty okázalosti a uspořádejte skromnější veselku. Všechno si s nastávajícím manželem a nejlépe i s rodiči důkladně naplánujte. Často jsou to právě rodiče, kteří platí svatbu své ratolesti, případně jsou také těmi, kteří se chtějí pochlubit před ostatním příbuzenstvem, jakou svatbu ustrojili své dceři.
Ujasněte si přesný obnos, který máte k dispozici. Potom se bude mnohem jasněji pracovat s představami, které máte a budete vědět, kde se můžete „rozšoupnout“ a kde naopak „ubrat plyn“. A jaké jsou orientační ceny a výdaje na svatbu, které můžete očekávat?

Hudba: dvoučlenná kapela vás bude stát do 3000 korun, vícečlenná samozřejmě o to více. DJ s vlastní aparaturou okolo 5000 Kč, bez aparatury (jen, aby vám pouštěl CD a mixoval muziku) cca 3000 Kč.

Svatební vozidlo: Půjčit si můžete cokoliv, od limuzíny po kočár s koňmi. Za hodinu takového požitku zaplatíte od 800 korun do 3000 Kč. Máte-li k dispozici někoho s hezkým autem, kdo by vás mohl odvézt, využijte jej! Ušetříte a zároveň si můžete vozidlo jakkoliv sami předem ozdobit.

Svatební oznámení:
cena je závislá na počtu pozvánek, ale také na kvalitě tisku, papíru, barvě a provedení: s mašličkou, lýkem, či zlatým písmem...? Možností je mnoho a přesný cenový návrh vám udělají firmy, které se výrobou a tiskem zabývají. Za jedno oznámení počítejte od 12 do 70 Kč. Chcete-li ušetřit, neváhejte a udělejte si oznámení vlastní.

Fotograf a kameraman:
tito pánové jsou poměrně drahou položkou ve vašem rozpočtu, ale přesto ne tak velkou, aby tento výdaj nestál alespoň za vážnou úvahu. Vždyť co jiného, krom vaší lásky, vám zůstane ze dne svatby? Přítomnost fotografa se na celý den pohybuje od 5000 Kč nahoru, to samé kameraman. Nafocení pouze obřadu vyjde na 3000 Kč, v závislosti na počtu fotografii.

Svatební šaty a oblek:
pokud se rozhodnete svatební šaty koupit, počítejte s nemalým výdajem. Klidně se může jednat o 5000 Kč, ale třeba i desetinásobek. Záleží na střihu, použitém materiálu a zdobení. Půjčení šatů se pohybuje zhruba od 3000 do 12000 Kč. Velký cenový rozdíl je ve městech, kde si šaty půjčujete. Ten samý model vás může v malém městečku vyjít i o 5 tisíc levněji.
Oblek pro ženicha seženete za 3000 Kč, ale také za 20000 Kč. Záleží, jakou značku zvolíte. I pánové mohou využít nabídek půjčoven a oblek si jen vypůjčit.

Svatební kytice: závisí na druhu použitých květin, zda se jedná o sezónní květy, nebo jestli se budou muset objednávat ze zahraničí a také na velikosti kytice. Za tuto nádhernou ozdobu zaplatíte od 500 Kč do několika tisíc.

Šperky, bižuterie: bižuterii si můžete vypůjčit ve svatebním salónu, nebo koupit. Půjčení vyjde na pár stovek. Nákup se bude pohybovat od 1000 Kč nahoru. Záleží na tom, jaký model, značku a kov si vyberte. Velmi originální jsou také květiny na krku - taková kala místo náhrdelníku, nebo růže místo korunky ve vlasech, udělá teprve z každé ženy romantickou princeznu.

Prsteny:
opět záleží na provedení a kovu, jaký si vyberete. Prstýnky z titanu či chirurgické oceli pořídíte i za 1000 Kč za pár, ve zlatě od 4000 Kč výše. Do řádů desetitisíců se dostanete, zvolíte-li platinu, či mnoho diamantů.

Hostina: pokud plánujete standardní chod s polévkou, předkrmem, případně večerní raut, počítejte s 1500 až 3000 Kč na osobu. Cena se může lišit v závislosti na regionu: pražské, nebo vyhlášené podniky si účtují více než vinárna v malém městečku.
10.04.2008 12:37:15
Karin
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one