Svatební salon Karen Ostrava

Povinnosti svědka

Často si svědka vybíráme proto, že dotyčný to jaksi předpokládá (typicky se jedná o sourozence), nebo z vděčnosti, protože nás o to ten druhý také na své svatbě požádal. Nejčastěji ale jde o nejlepší přátele, známé či kamarády. Když vybíráme tak důležitou postavu, jakou je svědek, měli bychom nad tím uvažovat hlouběji a promyslet, co všechno po něm budeme chtít a jak to dotyčný zvládne…

Jen podotýkám, že oficiálně žádné povinnosti svědka neexistují (snad jen mít u sebe občanský průkaz a ve správnou dobu se podepsat) a tak je jen na Vás, jaké požadavky a úkoly na něj máte. Nejlepší je projít si vše, co byste po případném svědkovi chtěla a podle toho i vyberte dotyčného, aby v den D nepřišlo zklamání, že Váš vybraný už je v pět hodin odpoledne značně posilněn alkoholem a hosty baví jen tím, jak vypadá při opici :).

Vůdce - ač jsou ženich a nevěsta hlavními aktéry veselky, starosti o chodu svatby v tento den opravdu nesmí spadnout do jejich klína. Oni si příprav užili už před svatbou, a proto v samotný den by si měli jen užívat a nestarat se o to, zdali číšník zrovna nepřipisuje deset čárek navíc. Je úkolem svědka, aby dohlížel na poklidný chod celého svatebního dne a byl po ruce nejen ženichovi s nevěstou, ale i ostatním svatebčanům a všem, kdo se v ten den kolem svatby točí. Popovídat si s mlčenlivou babičkou v rohu? Zajistit, aby nikdo neseděl o prázdné skleničce? Uvázat svatebčanům myrtu? Vyzdobit auta stužkami? Na tom všem se můžete se svědky dohodnout, aby vám pomohli. Sami opravdu všechno nezvládnete.

Bavič - tato funkce je nepostradatelná, protože i na svatbě, kde se sejde velká skupina lidí a ne všichni se mezi sebou znají, může vzniknout občasná komunikační pauza. Svědek v takový moment musí vyrukovat s přípitkem, vybíráním do střevíčků, nebo svatebčany popohnat na parket, popřípadě je donutit se jiným způsobem uvolnit.

Prstýnky - aby nenastala klasická situace a nezůstaly v místě bydliště, když vám za pět minut začíná obřad, musí mít jeden ze svědků prstýnky u sebe. To platí i pro občanky. Svěřte svoje občanky společně s prstýnky tomu zodpovědnějšími svědkovi.

Oblékání nevěsty, ženicha - i takový požadavek z Vaší strany může nastat. Kdo jiný by měl pomoct nevěstě do svatebních šatů než svědkyně a maminka? Pokud nemáte družičky a Vaše šaty zdobí dlouhá vlečka, můžete požádat svědka, aby vám ji nosil. Zejména svědci-muži se ale na takový požadavek určitě moc nadšeně tvářit nebudou :).

Vše ostatní je na vás a na vašem uvážení. Pokud máte možnost, úkoly rozdělte co nejvíce lidem, aby si i svědci vaší svatbu trošku užili… a nezapomeňte oba svědky náležitě odlišit myrtou od ostatních svatebčanů, určitě budou poctěni a budou svou roli brát ještě více zodpovědně.
10.04.2008 15:04:34
Karin
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one