Svatební salon Karen Ostrava

Svatební dary

Co to vlastně a jak to funguje? Organizace je na vás a záleží na tom, jak si ho zařídíte. Podstatné je od vás, jako od nevěsty, abyste sepsala s nastávajícím mužem seznam věcí, které budete potřebovat a rádi byste je dostali darem. Tento seznam pak předáte pověřené osobě a všem svatebčanům s tím, aby vybrali dar, který vám chtějí koupit a sdělili to vámi pověřené osobě. Může se jednat o maminku, svědka, nebo kamaráda. Je důležité, aby tato osoba rezervované dary evidovala a případně řekla dalším lidem, že je dar již koupen. Nenechávejte tuto starost na vás – nemusíte přeci dělat všechno!

Další možnost je udělat takový seznam na Internetu, kde jsou stránky, které se tímto přímo zabývají. Často jsou svatební listy chráněny heslem, aby se do systému dostali jen pozvaní lidé.

Méně častou možností může být svatební list založený přímo v některém z obchodů, které tyto služby nabízejí. Není to však pohodlné, pokud nejsou svatebčané z jednoho města.

Při sepisování svatebního listu napište do poznámky i kolik požadované dary přibližně stojí a kde je lze sehnat. Myslete na různé cenové relace darů: něco jiného vám mohou darovat přátele-studenti a něco jiného rodiče. Seznam svatebních darů by měl být větší, než je počet svatebčanů. Měli by mít možnost mezi dary vybírat a předejdete tak možnosti, že na chudší hosty vyjde drahý dárek. Svatebčané obdarovávají novomanžely dary, aby jim vyjádřili jakousi podporu do nového života a ulehčili jim tak první společné krůčky. Nejčastěji se proto setkáváme s dary, jako jsou domácí spotřebiče, nádobí, ložní prádlo a jiné doplňky, které zkrátka doma scházejí. Finanční výpomoc také není výjimkou.

Aby se předešlo situaci, kdy novomanželé obdrží několik rychlovarných konvic, či toastovačů, je velmi praktické zařídit si tzv. svatební listinu, o které bude podrobnější zmínka na dalších stránkách našeho katalogu.

Peníze
Mnoho svateb se uskuteční až poté, co spolu dva lidé žijí a mají domácnost zařízenou. Další mikrovlnná trouba se jim nehodí a ručníků mají až nad hlavu…. Co dělat v takovém případě? Požádejte decentně hosty, aby vám darovali finanční příspěvek ve výši, který sami uznají za vhodné. Sdělte jim to například prostřednictvím malé kartičky, kterou vhodíte do obálky ke svatebnímu oznámení. Pro případ, že se najdou tací, kteří z jakéhokoli důvodu nebudou chtít respektovat vaše přání, mějte připravený svatební list.
 

A jak informovat svatební hosty ? Myslím, že vhodnou formou je klidně tištěná kartička s informací, kde či u koho naleznou seznam svatebních darů , kterou přiložíte do obálky spolu se svatebním oznámením a pozvánkou ke svatebnímu stolu. Nikoho to určitě neurazí a tuto informaci uvítá.

Pokud se týče typů nejžádanějších svatebních darů - samozřejmě záleží především na finančních možnostech toho, kdo Vás obdarovává. Můžeme začít třeba od bytu či auta, které Vám věnují rodiče ( ale pravděpodobně jen ti nejmovitější ) . Tradiční svatební dary pak zahrnují především věci,které se hodí do domácnosti - tzn. různé domácí spotřebiče jako je vysavač, žehlička, kávovar apod, dále pak nádobí ,nábytek, ručníky , různé dekorační předměty a mnoho dalšího .  Pokud už čekáte rodinu a tento fakt zrovna netajíte , určitě by se hodila nějaká ta výbavička pro miminko jako např. kočárek, postýlka, oblečení , hračky anebo například užitečné přístroje jako chůvička, monitor dechu - mimochodem výborná věc ( více na www.nanny.cz )  apod. Od kamarádů můžete samozřejmě očekávat i různé žertovné předměty .  Další možností je třeba také dovolená, resp. svatební cesta, kterou mohou zaplatit rodiče anebo se na ni složit všichni svatební hosté .

Překvapení

Můžete také nevěstu a ženicha překvapit kupříkladu tím, že jim zapůjčíte ( a samozřejmě také zaplatíte ) na svatbu luxusní limuzínu aniž by o tom věděli . Uvidíte to překvapení, když před domem nevěsty zastaví místo plánované Škody Octavie nazdobená limuzína. Anebo jim objednáte třeba ohňostroj . Anebo třeba jejich oblíbeného zpěváky či vystoupení kapely . Anebo výlet balonem či vyhlídkový let letadlem přímo ve svatební den. Fantazii se samozřejmě meze nekladou.

Dárkové šeky

Další z možností je třeba možnost obdarovat Vás dárkovými šeky do některého ze specializovaných obchodů, ve kterých pak tyto šeky můžete proměnit za nákup zboží dle vlastního přání ( tuto službu dnes poskytují různé větší či menší obchody s nábytkem, spotřebiči, dětskými potřebami  apod., např IKEA ) . Dárkovými šeky můžete platit i v některých salonech je však potřeba, aby Vám byly darovány před svatbou např. od rodičů a Vy s nimi pak můžete zaplatit zapůjčení šatů, květiny apod.

Finanční dary

V dnešní době už mnoho párů spolu žije před svatbou a mají zařízené domácnosti anebo třeba staví dům anebo si chtějí pořídit byt, proto uvítají místo klasických svatebních darů raději dary finanční, které použijí dle vlastních představ. V tomto případě je vhodné informovat svatební hosty taktéž například ve formě kartičky přiložené k oznámení či dovětku ve svatebním oznámení , že oceníte jako svatební dar dar finanční dle možností dané osoby. Pokud se týče formy předání - svatebčané mohou zvolit finance vložené do svatebního blahopřání v obálce či peníze vtipně zabalit ( např. zarámovat jako koláž z menších bankovek či vyrobit originální svatební blahopřání s připevněnými balíčky z bankovek atd. ) .

10.04.2008 12:20:18
Karin
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one