Svatební salon Karen Ostrava

Zvyky a tradice

Svatební zvyky jsou zase v módě a svatba tak není nudnou záležitostí, kde si novomanželé celý večer povídají s tetičkou, kterou poprvé v životě uviděli až na svatbě. Snaží se ze dne „D“ udělat nějakou atrakci, legraci, uvolnit atmosféru a zajistit tak to, že se budou bavit všichni hosté i snoubenci. Mnoho starých zvyků pochází z předkřesťanské doby. Zvyky, které nám dnes připadají originální nebo vtipné, mají leckdy hluboký smysl a kdysi byly brány naprosto vážně, jiné zase mají zvláštní náboženskou symboliku.

Pokusíme se vám přiblížit staré i nové zvyky a tradice, které by neměly chybět na žádné svatbě a rozhodně zaručí spoustu zábavy a pohody.

Špalek a sekera:
jedná se o zkoušku ženicha, který by měl mít před domem nachystaný špalek se sekerou a lahvičku alkoholu. Chopí-li se sekery, je to dobré znamení, že z něj bude dobrý a pracovitý hospodář. Jestliže se rozhodne pro láhev, značí to, že z něj bude opilec.

Metla: žena se zkoušela obdobným způsobem, jako ženich. Metlu, která byla připravena v místnosti, musela uchopit a uklidit. Neučinila-li tak, či si jí nevšimla, nebyla z ní dobrá hospodyně.

Svatební blahopřání:
děje se tak většinou po svatebním obědě, kdy dva (nejčastěji svědci) lidé blízcí novomanželům přečtou nahlas blahopřání, která dostali. Mělo by jít o lidi s kultivovaným projevem a smyslem pro humor. Novomanželé by měli vždy poděkovat dotyčným za přání.

Rozbalování dárků:
na tomto zvyku by se měli novomanželé dohodnout hned na začátku, aby předešli trapným situacím. Rozbalování darů většinou hosty nebaví, leckdy mohou i závidět. I hosté se mohou cítit trapně, když novomanželé poděkují za topinkovač a záhy na to rozbalí klíčky od nového auta.

Házení štěstí: většinou probíhá v momentě, kdy novomanželé vycházejí z obřadní síně. Svatebčané pak na ně házejí životodárná semena, jako jsou rýže nebo hrách a podobně, jako symboly štěstí a plodnosti. Moderní je také pohazovat lístky růží nebo jiných květin. Vypadá to efektněji, než hrách a nezůstávají nevěstě v účesu :).

Házení svatební kytice:
spíše americký zvyk, který je ale oblíbený i u nás. Nevěsta je otočená zády k svatebčanům a hází svou kytici za levé rameno. Chytat by měly jen přítomné svobodné ženy. Pokud si svou kytičku chcete nechat na památku, nebo ji dát na hrob svým blízkým, ale přesto se nechcete tohoto zvyku vzdát, poproste květinářku, aby vám udělala ještě jednu kytici, podobnou té vaší a tu vhoďte do obecenstva.

Únos nevěsty: i o této „atrakci“ by měli mít novomanželé jasno už před svatbou, protože ne vždy se podaří nevěstu najít. Leckdy se stane, že dokud ženich hledá nevěstu, průběh svatby se zvrhne a svatebčané začnou neúměrně pít, nebo se nudit. Velmi praktické je také to, že novomanželé zmizí nenápadně ze svatby oba a třeba se pojedou domu osprchovat, či si jen tak dát kávu a uvolnit se, potom se na hostinu vrátí načerpáni novými silami.

Zatahování: kamarádi ženicha natáhnou před východ z obřadní síně silný provaz, na kterém budou navěšené různé ozdoby: například vypité láhve, kondomy atd. Novomanželé mohou pokračovat v cestě až v momentě, kdy se ženich vykoupí. Vykupuje se tak vlastně ze svých hříchů z mládí.

Přenášení nevěsty přes práh:
značí začátek nového života. Podle pohanského výkladu jde také o to, že ženich chce obelstít zlé duchy, kteří číhají pod prahem domu a hlídají ho. Přes práh se přenáší jak do restaurace, když novomanželé vstupují první na slavnostní hostinu, tak také do domu před novomanželskou nocí.

Polévka: společné pojídání svatební polévky (nejčastěji s knedlíčky) má značit vzájemnou spolupráci mezi novomanžely. Často lze tento zvyk obohatit o různá legrační vylepšení, jako je společná lžíce s dírou, nebo naběračka a podobně.

Rozbíjení talíře: o to se většinou musí postarat personál v restauraci, kde probíhá hostina. Společné zametání talíře značí dobrou spolupráci mezi manžely. Většinou by měl jeden držet lopatku a druhý zametat.

První tanec:
u prvního novomanželského tance vždy ze začátku tančí oba snoubenci a až následně se k nim mohou přidat i ostatní svatebčané. Moc hezky také vypadá, když svatebčané utvoří kruh, ve kterém novomanželé svůj první tanec tančí. Velmi romanticky také působí, pokud na ně bublají svatebními bublifuky, nebo pohazují lístky růží.

Krájení dortu: i tato tradice se nedá ze svatby vypustit. Manželé by měli dort nakrájet společně, to znamená, že nůž drží spolu a oba najednou krájí dort. Měli by projevit, jak šikovní a sehraní spolu jsou.

Dražení podvazku, vybírání do kolébky, vybírání do střevíčku a podobně: pokaždé se jedná o více méně stejnou atrakci, kde je účelem vybrat nějaké peníze pro novomanžele. V prvním případě se draží podvazek a majitelem se stane ten, kdo nabídne největší finanční obnos. V ostatních případech se vybírá do střevíčku nebo do kolébky, to aby se novomanželům lépe žilo v začátcích manželského života, nebo se jedná o příspěvek na miminko. Na tyto atrakce pozor a raději je na své svatbě omezte a nechte jen jedno, maximálně dvojí vybírání peněz. Hosté jsou z těchto zvyků otrávení a mají pocit, že je někdo pořád o něco obírá. Nebuďte chamtiví - i tak vám většinou darovali hmotný dar, proto není až tak slušné po nich ještě něco chtít. Takže takové jedno vybírání do střevíčku úplně bohatě stačí, hosté se pobaví a nezůstane jim hořká pachuť ve vzpomínkách na vaši svatbu.
10.04.2008 14:34:46
Karin
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one