Svatební salon Karen Ostrava

Co udělat a zařídit po sňatku?

Ihned po sňatku Vás čeká nepříjemná záležitost v podobě obíhání všech úřadů a institucí, abyste nahlásila, že jste teď „novým člověkem“ :) Mužů se to až tak moc netýká, neboť jim příjmení zůstává stejné a provést změnu musí jen v občance, kde se objeví stav „ženatý“. Nic víc, žádné další starosti. Novomanželky ale čeká spousta zařizování a postávání ve frontách
Pokud například cestovní pas nevyměníte do tří měsíců, můžete platit pokutu až 10 000 Kč. Trestné je ponechat si starý pas, i když je stále platný. Pokud změnu příjmení neplánujete, máte vyhráno a my ostatní Vám můžeme jen závidět, že se vyhnete dlouhým frontám na úřadě.

Co všechno byste měla zařídit a kam nezapomenout zajít? Především tedy na Místní úřad pro nový občanský průkaz, cestovní pas a živnostenský list. Změnu nezapomeňte nahlásit svému bankovnímu ústavu, zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu, na katastr nemovitostí, pojišťovně kvůli povinnému ručení. O změně rodinného stavu by měl vědět i lékař (stačí nahlásit při návštěvě), pokud chodíte do školy, veškeré náležitosti tam, v zaměstnání, veškeré energie (je-li smlouva napsaná na Vás), bytové družstvo, sociální úřad, telefonní operátor atd. Nejdůležitější je pochopitelně občanský průkaz a pas - bez nich se dále nepohnete, protože po Vás všude budou žádat doklad s novým příjmením. Na některých místech vyžadují i kopii oddacího listu. Mějte proto raději doklady vždy s sebou.
10.04.2008 14:37:20
Karin
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one