Svatební salon Karen Ostrava

Dort, cukroví ....

Cukroví a všechno sladké od pradávna patří ke svatbě. Vždyť taková malá svatba nastává svatebčanům, když si doma rozbalí výslužku, kterou dostali před svatbou, jako tzv. „zvací koláčky“, nebo po hostině, jako klasickou výslužku.
Vše závisí na zvycích a tradicích daného kraje. V každém regionu nebývá zvykem objíždět svatebčany a zvát je na svatbu s výslužkou plnou koláčku někde stačí jen tak předat či poslat oznámení. Záleží také na vás, jak se rozhodnete. Častým zvykem je také nechat výslužky na svatební den a rozdávat je při odchodu svatebčanů z hostiny. Do každé pak můžete přidat i kousek svatebního dortu.

Výslužku, pokud si ji nechcete péci sami doma, objednejte včas, nejlépe v cukrárně, kde vám opravdu chutná. Zkuste si před svatbou objednat u několika firem cvičné koláčky či cukroví, abyste měla představu, jaké potom budou i na samotné svatbě.

A co do takové výslužky patří? I to je otázka kraje a zvyků. Někde jsou to koláčky velikosti asi 10 cm, někde naopak mini koláčky, které dosahuji sotva velikosti kovové mince. Ty vypadají velmi mile a jsou příjemné i k jezení právě díky své malé velikosti. Dále se často krájejí rolády, frgále (i celé), malinké cukroví známé z Vánoc (ovšem se svatebními motivy), dorty a různé řezy. Velkému zájmu se v poslední době těší tzv. mini zákusky, které jsou mnohem příjemnější a hezčí na pohled, než ty běžné, můžete jich použít více druhů a tak výslužka vypadá bohatší a pestřejší. Jedná se v podstatě o klasické zákusky známé z cukrárny, jen ve zmenšeném provedení.

Výslužky se balí různě a záleží spíše na vaší kreativitě a chuti. Můžete je vložit do krabiček, které zakoupíte v každém papírnictví (buď obyčejné bílé, nebo se svatebními motivy), nebo použít tvrdé papírové tácky, které potom zabalíte průhledným celofánem a zavážete mašlí. Nezapomeňte - na výslužce by nikdy neměla chybět větvička buxusu, nebo myrty.

Dort
Svatební dort objednávejte podle vlastních chutí, případně můžete skloubit více chutí (například čokoládová, mandlová, vanilková, jahodová) do různých pater dortu. Každý host si tak vybere svou oblíbenou, všichni budou spokojeni a snahu jistě ocení.

V letních měsících si dejte pozor na těžké, máslové a krémové dorty, které mají tendenci téct a kazit se, nehledě na to, že o ně v letních vedrech nebude velký zájem. Situaci vyřešte lehkým tvarohovým, jahodovým, nebo šlehačkovým dortem, který spíše osvěží.
10.04.2008 12:54:15
Karin
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one